Skip to content

1121 Deutz AveTrenton, NJ 08611

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2005

Property Information

Block2179
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
21%
Improvement Value:$102,800
79%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,592+6.7%
2024$4,304+1.2%
2023$4,252-10.9%
2022$4,773+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$47,900
DeedBook 2168, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1950