Skip to content

332 Durand AveTrenton, NJ 08611

Built 1952

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jan 16, 1992

Property Information

Block2181
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page236

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,385
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
17%
Improvement Value:$130,700
83%
Total Assessment$158,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,575+6.7%
2024$5,225+1.2%
2023$5,162-10.9%
2022$5,795+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2590, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1952