Skip to content

27 Parkinson Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jun 13, 1995

Property Information

Block2229
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page193

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,002
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
14%
Improvement Value:$210,800
86%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,349+8.3%
2024$7,707+1.3%
2023$7,611-11.2%
2022$8,574+3.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2949, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1920