Skip to content

1384 Deutz AveTrenton, NJ 08611

Built 1952

Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block2185
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page237

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
24%
Improvement Value:$115,100
76%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,114+7.1%
2024$4,777+1.3%
2023$4,716-11.4%
2022$5,325+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952