Skip to content

206 Gibbs AveTrenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 1994

Property Information

Block2185
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page237

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
27%
Improvement Value:$63,600
73%
Total Assessment$87,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,080+6.7%
2024$2,887+1.2%
2023$2,852-10.9%
2022$3,201+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920