Skip to content

55 Annabelle Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 25, 1996

Property Information

Block2198
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
22%
Improvement Value:$109,800
78%
Total Assessment$140,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,944+6.7%
2024$4,634+1.2%
2023$4,578-10.9%
2022$5,139+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 3086, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1920