Skip to content

137 Jeremiah AveTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block2199
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
20%
Improvement Value:$108,900
80%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,824+6.7%
2024$4,522+1.2%
2023$4,467-10.9%
2022$5,015+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$22,000
DeedBook 5910, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$109,500
DeedBook 4165, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$93,900
DeedBook 3095, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1948