Skip to content

150 Jeremiah Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block2200
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
21%
Improvement Value:$120,800
79%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,420+6.7%
2024$5,080+1.2%
2023$5,018-10.9%
2022$5,634+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 4984, Page 64

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 3270, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1927