Skip to content

144 Fitz Randolph AveTrenton, NJ 08690

Built 1946

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 26, 1998

Property Information

Block2202
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
20%
Improvement Value:$112,100
80%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,937+6.7%
2024$4,628+1.2%
2023$4,571-10.9%
2022$5,132+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3384, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1946