Skip to content

130 Andrew StTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$135,900
Last Sale Date
Oct 10, 2012

Property Information

Block2204
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
24%
Improvement Value:$100,200
76%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,623+6.7%
2024$4,334+1.2%
2023$4,281-10.9%
2022$4,806+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,900
DeedBook 6158, Page 1901

Property Built

Built

Year Built: 1950