Skip to content

122 Julia Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$149,400
Last Sale Date
Apr 28, 2008

Property Information

Block2205
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page241

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
23%
Improvement Value:$82,000
77%
Total Assessment$107,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,771+6.7%
2024$3,534+1.2%
2023$3,491-10.9%
2022$3,919+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$149,400
DeedBook 5851, Page 65

Property Sale

SaleMulti
$101,500
DeedBook 3955, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1920