Skip to content

142 Reed AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block2207
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page241

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
15%
Improvement Value:$172,700
85%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,178+6.7%
2024$6,728+18.4%
2023$5,681-10.9%
2022$6,377+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$297,000
Sq Ft1,618DeedBook 6454, Page 1050Recorded8/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1940