Skip to content

359 Churchill Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block2418
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,800
29%
Improvement Value:$141,700
71%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,995+6.7%
2024$6,556+1.2%
2023$6,477-11.2%
2022$7,291+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,640DeedBook 6572, Page 132Recorded10/22/2024

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,640DeedBook 6416, Page 407Recorded9/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940