Skip to content

19 Exeter RdTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block2208
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
24%
Improvement Value:$108,000
76%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,001+6.7%
2024$4,687+1.2%
2023$4,630-10.9%
2022$5,198+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,104DeedBook 6418, Page 1678Recorded10/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955