Skip to content

202 Jeremiah AveTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$293,550
Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block2208
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
24%
Improvement Value:$107,200
76%
Total Assessment$140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,941+6.7%
2024$4,631+1.2%
2023$4,575-10.9%
2022$5,136+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$293,550
DeedBook 6542, Page 535

Property Sale

Sale
$293,550
Sq Ft1,008DeedBook 6542, Page 535Recorded12/1/2023

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4975, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1952