Skip to content

7 Benton RdTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 5, 2003

Property Information

Block2208
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
22%
Improvement Value:$113,100
78%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,142+6.7%
2024$4,819+1.2%
2023$4,761-10.9%
2022$5,344+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4647, Page 250

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 3380, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1952