Skip to content

214 Jeremiah AveTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$98,500
Last Sale Date
Feb 26, 1999

Property Information

Block2208
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
22%
Improvement Value:$113,500
78%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,127+6.7%
2024$4,806+1.2%
2023$4,748-10.9%
2022$5,330+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$98,500
DeedBook 3555, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1952