Skip to content

129 New Cedar LaTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block2218
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,587
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
18%
Improvement Value:$129,500
82%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,564+6.7%
2024$5,215+1.2%
2023$5,152-10.9%
2022$5,784+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,587DeedBook 6441, Page 1063Recorded5/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2475, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1930