Skip to content

147 New Cedar La

Trenton, NJ 08610

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block2218
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,200
16%
Improvement Value:$169,100
84%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,129+6.7%
2024$6,682+1.2%
2023$6,601-10.9%
2022$7,410+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,376DeedBook 6590, Page 1257Recorded5/13/2025

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6303, Page 166Recorded10/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 2346, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1975