Skip to content

29 Mcclellan Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$83,650
Last Sale Date
Jul 28, 2011

Property Information

Block2218
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
27%
Improvement Value:$73,200
73%
Total Assessment$100,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,545+6.7%
2024$3,323+1.2%
2023$3,283-10.9%
2022$3,685+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,650
DeedBook 6117, Page 255

Property Sale

SaleMulti
$53,267
DeedBook 4628, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1930