Skip to content

1019 William StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Jan 28, 2013

Property Information

Block2272
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page198

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
27%
Improvement Value:$60,400
73%
Total Assessment$82,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,918+6.7%
2024$2,735+1.2%
2023$2,702-10.9%
2022$3,033+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 6165, Page 86

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 4334, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1930