Skip to content

14 Cedar La

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$73,500
Last Sale Date
Jul 25, 1997

Property Information

Block2221
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
18%
Improvement Value:$101,400
82%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,345+6.7%
2024$4,073+1.2%
2023$4,023-10.9%
2022$4,516+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$73,500
DeedBook 3220, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1925