Skip to content

1431 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$142,900
Last Sale Date
Oct 25, 2002

Property Information

Block2221
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
17%
Improvement Value:$134,800
83%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,716+6.7%
2024$5,357+1.2%
2023$5,293-10.9%
2022$5,941+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$142,900
DeedBook 4410, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1900