Skip to content

William St(Block 2225 Lot 1)Trenton, NJ 08610

Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block2225
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class10
DescriptionPAVING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,700
90%
Improvement Value:$10,000
10%
Total Assessment$99,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,513+6.7%
2024$3,293-2.1%
2023$3,364-22.8%
2022$4,355+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 6522, Page 1767Recorded5/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2369, Page 821