Skip to content

841 William StTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block2225
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class27
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
28%
Improvement Value:$57,600
72%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,819+6.7%
2024$2,642+1.2%
2023$2,610-10.9%
2022$2,930+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
Sq Ft896DeedBook 6555, Page 562Recorded4/30/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$52,500
DeedBook 3870, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1920