Skip to content

829 William StTrenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Mar 20, 1981

Property Information

Block2225
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage895
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
27%
Improvement Value:$69,400
73%
Total Assessment$95,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,351+6.7%
2024$3,141+1.2%
2023$3,103-19.4%
2022$3,850+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 2156, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1935