Skip to content

2058 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block2341
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page245

Building Details

Building Class27
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
19%
Improvement Value:$96,100
81%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,172+6.7%
2024$3,911+19.0%
2023$3,286-10.9%
2022$3,689+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
Sq Ft1,274DeedBook 6452, Page 1364Recorded8/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 3344, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1925