Skip to content

1711 S Olden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1969
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 3, 2010

Property Information

Block2245
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page178

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
38%
Improvement Value:$262,100
62%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,963+6.7%
2024$14,025+1.2%
2023$13,855-10.9%
2022$15,553+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 6081, Page 563

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4358, Page 19

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 2281, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1969