Skip to content

1761 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block1871
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
35%
Improvement Value:$184,000
65%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,973+6.7%
2024$9,347-39.4%
2023$15,424-6.3%
2022$16,464+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,336DeedBook 6414, Page 1328Recorded9/22/2020

Property Sale

SaleMulti
$608,400
DeedBook 6139, Page 811

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2484, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1955