Skip to content

1681 S Olden AveTrenton, NJ 08610

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$158,840
Last Sale Date
Dec 17, 2001

Property Information

Block2245
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,500
39%
Improvement Value:$273,800
61%
Total Assessment$449,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,833+6.7%
2024$14,840+1.2%
2023$14,661-10.9%
2022$16,458+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$158,840
DeedBook 4223, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$257,000
DeedBook 2515, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1968