Skip to content

2013 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 30, 1981

Property Information

Block1921
Lot135
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
71%
Improvement Value:$104,200
29%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,658+6.7%
2024$11,864+1.2%
2023$11,721-3.3%
2022$12,116+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2177, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1975