Skip to content

102 New Cedar La

Trenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block2246
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,183
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
26%
Improvement Value:$70,500
74%
Total Assessment$94,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,344+6.7%
2024$3,135+1.2%
2023$3,097-10.9%
2022$3,476+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$46,500

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 6205, Page 258Recorded10/28/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 4259, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1900