Skip to content

332 Schiller AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block2247
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
33%
Improvement Value:$50,200
67%
Total Assessment$75,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,647+6.7%
2024$2,481+1.2%
2023$2,451-10.9%
2022$2,751+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,422DeedBook 6381, Page 1056Recorded9/18/2019

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 2331, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1900