Skip to content

928-930 William StTrenton, NJ 08610

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2007

Property Information

Block2257
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class10
Description2SCB-8F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$319,600
81%
Total Assessment$394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,906+6.7%
2024$13,034+1.2%
2023$12,876-10.9%
2022$14,454+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$475,000
DeedBook 5724, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$435,000
DeedBook 5172, Page 22

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 4820, Page 36

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3169, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1900