Skip to content

17-27 Samuel St

Trenton, NJ 08610

Built 1926
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2006

Property Information

Block2221
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class10
Description2SCB-6F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
22%
Improvement Value:$283,800
78%
Total Assessment$366,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,898+6.7%
2024$12,089+1.2%
2023$11,943-10.9%
2022$13,407+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 4399, Page 118

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 2086, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1926