Skip to content

1716 Chambers St

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Mar 8, 2013

Property Information

Block2257
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage940
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
28%
Improvement Value:$64,300
72%
Total Assessment$89,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,147+6.7%
2024$2,950+1.2%
2023$2,914-10.9%
2022$3,271+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 6167, Page 1399

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 6015, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1925