Skip to content

506 Samuel StTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Oct 30, 2010

Property Information

Block2260
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class17
Description1S CB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
22%
Improvement Value:$116,600
78%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,247+6.7%
2024$4,918+1.2%
2023$4,859-10.9%
2022$5,454+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 6122, Page 774

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 5235, Page 260

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 4332, Page 176

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 3564, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1950