Skip to content

182 Wilfred AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block2262
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page194

Building Details

Building Class17
Description1SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,269
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
22%
Improvement Value:$107,700
78%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,860+6.7%
2024$4,555+1.2%
2023$4,500-10.9%
2022$5,051+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4588, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1950