Skip to content

114 Wilfred AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2014

Property Information

Block2262
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page194

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage563
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
33%
Improvement Value:$66,200
67%
Total Assessment$98,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,478+6.7%
2024$3,260+1.2%
2023$3,221-10.9%
2022$3,615+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940