Skip to content

132 Wilfred AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2002

Property Information

Block2262
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page194

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage862
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
28%
Improvement Value:$76,000
72%
Total Assessment$106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,742+6.7%
2024$3,508+1.2%
2023$3,465-10.9%
2022$3,890+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950