Skip to content

1616 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1911

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block2268
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,523
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
22%
Improvement Value:$84,600
78%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,813+6.7%
2024$3,574+1.2%
2023$3,531-10.9%
2022$3,963+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,523DeedBook 6525, Page 90Recorded6/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1911