Skip to content

1801 Chambers St

Trenton, NJ 08610

Built 1948
Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jun 19, 1987

Property Information

Block2270
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page198

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
63%
Improvement Value:$68,800
37%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,470+6.7%
2024$6,064+1.2%
2023$5,991-10.9%
2022$6,725+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2401, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1948