Skip to content

2001 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Oct 29, 1996

Property Information

Block2340
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page245

Building Details

Building Class---
Description1S CB G5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
24%
Improvement Value:$132,500
76%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,125+6.7%
2024$5,741+1.2%
2023$5,671-10.9%
2022$6,366+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 3131, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1945