Skip to content

1802 Chambers StTrenton, NJ 08610

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Oct 5, 2012

Property Information

Block2272
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page198

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,948
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,500
41%
Improvement Value:$101,400
59%
Total Assessment$171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,058+6.7%
2024$5,678+1.2%
2023$5,609-10.9%
2022$6,297+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 6158, Page 971

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 6050, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1950