Skip to content

1006 William StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Sep 3, 2015

Property Information

Block2273
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page198

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage956
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
28%
Improvement Value:$58,000
72%
Total Assessment$80,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,833+6.7%
2024$2,656+1.2%
2023$2,623-10.9%
2022$2,945+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft956DeedBook 6228, Page 663Recorded9/10/2015

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 6018, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1930