Skip to content

165 Mcclellan AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 15, 1993

Property Information

Block2275
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
21%
Improvement Value:$118,400
79%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,268+6.7%
2024$4,938+1.6%
2023$4,862-10.9%
2022$5,458+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2653, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1955