Skip to content

141 Mcclellan AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block2275
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,209
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
23%
Improvement Value:$106,100
77%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,849+6.7%
2024$4,545+1.6%
2023$4,474-10.9%
2022$5,022+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,209DeedBook 6461, Page 959Recorded10/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$125,900
DeedBook 6024, Page 477

Property Sale

SaleMulti
$104,500
DeedBook 2540, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1955