Skip to content

133 Lafayette AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2008

Property Information

Block2279
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
23%
Improvement Value:$91,000
77%
Total Assessment$118,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,176+6.7%
2024$3,914+1.2%
2023$3,867-10.9%
2022$4,341+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 3704, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1900