Skip to content

302 Lafayette AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block2339
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page245

Building Details

Building Class17
Description2SF-3F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
19%
Improvement Value:$138,600
81%
Total Assessment$171,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,030+6.7%
2024$5,651+1.2%
2023$5,583-10.9%
2022$6,267+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900