Skip to content

218 Berg AveTrenton, NJ 08610

Built 1938

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Jan 30, 2001

Property Information

Block2294
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page194

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
27%
Improvement Value:$104,000
73%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,022+6.7%
2024$4,707+1.2%
2023$4,650-10.9%
2022$5,220+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 4001, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1938